kultúra
Péter-Pál tüze
2016.június 29.Június 29-e, Péter-Pál napja az aratás kezdetének egyik leggyakoribb időpontja. A magyar nyelvterületen általában úgy tartották, hogy ezen a napon hasad meg a búza töve, jelezvén, hogy betakarítható a búza, kezdődhet az aratás.
Szent Iván ünnepe
2016.június 24.Június 24-e Szent Iván napja. Az előtte lévő éjjel a Szent Iván-éj. Az ünnep szorsan kötődik a jún. 21-i nyári napfordulóhoz, de a naptárreformok miatt pár nappal később ünnepeljük. A napforduló mindig is termékenység- és bőségünnep volt. Varázslatos, szerelmes éjszaka, amikor bármi megtörténhet, a kívánságok teljesülhetnek. Nem véletlen, hogy Shakespeare öt felvonásos vígjátéka, a Szentivánéji álom is ezen az éjjelen játszódik.
Perzsa Újév
2016.március 21.Március 21-e, a tavaszi napforduló a világ keleti felén, a perzsa kultúra hatását magán viselő népeknél az új esztendő kezdete. A természet megújuló ciklusához igazodó ünnep, az úgynevezett perzsa újév a nyugati, január elseji újévhez hasonlít, ám nem egy, hanem tizenhárom napig tartó, szakadatlan örömünnep.
Télbúcsúztató népszokások
2016.január 22.A téli napforduló után hosszabbodnak a nappalok, megyünk ki a télből. Január 6-án kezdődik a farsang, ami egészen hamvazószerdáig tart. A tél elmúlása nagy változást jelentett a régi földművelő, paraszti házközösségek életében is, így nem csoda, hogy a tél elűzésének számos variációjával találkozhatunk. A farsangi időszak a télbúcsúztatásának, a párválasztásnak, valamint a 40 napig tartó nagyböjtre való felkészülésnek az ételekben, italokban és mulatságokban bővelkedő ünnepi szezonja volt.
A gömöri díszműkovács
2016.január 20.Hanva a Sajó völgyében fekszik, Felvidéken. Itt él László Ottó díszműkovács, iparművész, a Gömöri Iparosok Társulásának alapító tagja. Szárnyaló lélek és földön járó ember egyszerre. Lelke lesz a hideg vasnak, mihelyt kikerül műhelyéből. Nincsen előre gyártott elem kovácsműhelyében. Mindent maguk kovácsolnak hagyományos módszerrel, ami nagyon ritka manapság, ezért nagyon értékes.
