Szökevény bolygók
Szökevény bolygók
A világegyetem leggyorsabbjai
Arra a kérdésre, hogy melyek lehetnek a leggyorsabb objektumok a világegyetemben, az ember valószínűleg égitesteknél kisebb méretekben kezd gondolkodni. Ha így tesz, téved. Pár éve már tudunk az úgynevezett szökevény csillagok, vagy más néven, csillagszökevények létezéséről, amelyek elképesztően nagy sebességgel haladnak kifelé egy-egy galaxisból.
Kutatók feltételezései szerint, a valószínűsíthetően fiatal csillagok kidobódtak születési helyükről, egy nagytömegű csillaghalmazból, az ehhez szükséges energiát szupernóva-robbanásból vagy csillagok ütközéséből nyerve. Más feltevések szerint olyan kettős rendszereknek voltak valamikor tagjai, amelyek túl közel kerültek galaxisuk szupermasszív fekete lyukához. Az darabjaira szaggatta ezt a kettős szisztémát, egyes részeit messzire „hajítva” magától, a többit pedig egy pályán tartotta maga körül. Sebességük az 1000 kilométer per másodpercet is meghaladhatja a becslések szerint, és haladásuk során a környező csillagközi gázba látványos, csóvaszerű mintákat „rajzolnak”. Leginkább ezek alapján lehetséges az észlelésük.
1. A bolygó nagysebességű önálló objektumként kilökődhet a rendszerből, azaz szökevény bolygó lesz. A kétbolygós rendszerek esetében ennek esélye 30‒40 százalék, a négybolygós leosztásban 70‒80 százalék. A kilökődő csillag sebessége ilyenkor a modell alapján 1500 km/s, míg a bolygóé 4000 km/s.
3. A bolygók belezuhannak csillagukba. Ennek esélye nagyon kicsi, kétbolygós rendszer esetén 0,1 százalék, négybolygósnál 1 százalék. Az ütközés nyomait esetlegesen a csillag fémtartalmának növekedésében lehetne észlelni, amelyet azonban gyorsan (mindössze 6 millió év alatt) el is veszít az égitest. Így, amennyiben fémben gazdag nagysebességűcsillagra bukkannak a kutatók, az valószínűleg(csillagászati léptékben mérve) nem olyan régen bolygóval ütközött.
A modell alapján tehát nagy valószínűséggel léteznek odakinn szökevény bolygók, nem is kevesen, és a nagysebességű csillagokból is sokkal több van, mint amennyit jelenleg ismerünk. Ha egy kicsit közelebb laknák a galaxis központi régióihoz, elképzelhető, hogy valódi hulló csillagokat és bolygókat is láthatnánk az éjszakai égbolton a meteorok mellett.
Szili Eszter
Forrás: ipon.hu
Kapcsolódó cikkek:
A tökéletes napcsapda
Mégsem lesz világvége?
- A hozzászóláshoz belépés szükséges
-